Hoppa till huvudinnehåll
 
EU

Webbinarium om EU:s ungdomsdialog

Datum/tid

MUCF arbetar för att fler unga ska vara delaktiga i EU-frågor. Ett viktigt verktyg för detta är EU:s ungdomsdialog. Den 4 september berättar MUCF och LSU – Sveriges barn- och ungdomsorganisationer mer om möjligheten att delta i EU:s ungdomsdialog.

EU:s ungdomsdialog är en konsultationsprocess som samlar in synpunkter från unga i hela EU. Dessa synpunkter blir sedan till rekommendationer för medlemsstaterna. Dialogen pågår under en period på 18 månader och följer trio-ordförandeskapen i EU:s ministerråd.

I juli 2026 startar den 12:e omgången av EU:s ungdomsdialog och under hösten kommer det finnas möjlighet för unga att delta i dialogen genom lokala demokrativerkstäder.

Det här webbinariet ett första förberedande möte för er som vill veta mer om ungdomsdialogen och lokala demokrativerkstäder.

Vi berättar om: 

  • vad EU:s ungdomsdialog är;
  • hur unga kan delta i nästa ungdomsdialog nummer 12 och möjligheten att arrangera lokala demokrativerkstäder.

Anmäl dig senast 2 september via den här länken.

Läs mer på LSU:s webbplats.

Plats
digitalt via teams
EU