Hoppa till huvudinnehåll
 

Snäva mansnormer påverkar killars liv

Nyhet -

Unga killar i Sverige lever olika liv, med skilda förutsättningar och framtidsdrömmar. Men en sak har de gemensamt: de formas av starka föreställningar och normer om vad det innebär att vara man. Dessa normer riskerar att bli allt snävare och mer begränsande och det drabbar unga killar och deras omgivning negativt.

En ny rapport från MUCF visar att snäva normer kring maskulinitet påverkar killars livsvillkor i Sverige och kan bidra till både ohälsa och utanförskap. Samtidigt tycks killars attityder till jämställdhet ha försämrats. Rapporten visar att det finns för lite kunskap om vilken påverkan normer och digitala miljöer som den så kallade manosfären har på unga mäns livsval och attityder. 

Enligt rapporten Pojkar och unga mäns jämställdhetsutmaningar beskriver många killar att de förväntas undvika beteenden som avviker från normer om manlighet. Det kan bidra till att killars svårigheter osynliggörs. Exempelvis har killar svårare att söka hjälp vid psykisk ohälsa, saknar oftare nära relationer och är överrepresenterade i självmordsstatistiken jämfört med tjejer. Det kan också bidra till att unga män dras in i kriminalitet, där ideal om makt, pengar och våld är centrala.

– För att stärka jämställdheten behöver vi stå upp för flickors och kvinnors rättigheter, men samtidigt ta killars erfarenheter på allvar. Annars riskerar vi att tappa unga killar till ohälsa och destruktiva miljöer, säger Magnus Jägerskog, generaldirektör för MUCF.

Majoriteten av killar är fortfarande positiva till jämställdhet, men det tycks skett en tillbakagång i attityder de senaste åren. En möjlig förklaring finns i de digitala miljöer där många killar tillbringar mycket tid. Innehåll kopplat till den så kallade manosfären – nätmiljöer med antifeministiska och kvinnofientliga budskap – kan spridas via algoritmer och nå unga även utan att de aktivt söker efter det. 

Kunskapen om manosfären i Sverige är mycket begränsad men det finns tecken på att svenska användare är överrepresenterade på vissa internationella forum som innehåller kvinnohat och antifeminism. De unga män som dras till dessa miljöer beskriver ofta att de upplever ensamhet, misslyckande och en känsla av att inte räcka till. 

Det behövs mer kunskap om hur dessa miljöer påverkar unga män i Sverige. 

Läs mer i rapporten Pojkar och unga mäns jämställdhetsutmaningar 

Missa inte Morgon på MUCF 2 juni om manosfären och unga män

2 juni är det dags för nästa Morgon på MUCF, vårt koncept med återkommande fysiska frukostseminarier. Temat för frukostseminariet är Manosfären och unga män – vad händer med jämställdheten?

Läs mer och anmäl dig till Morgon på MUCF 2 juni

Färre unga tycker att jämställdhet är viktigt

Enligt MUCF:s senaste Attityd- och värderingsstudie ser färre unga jämställdhet som en av de viktigaste samhällsfrågorna. Den visar också att det är skillnader i hur killar och tjejer ser på frågor om jämställdhet.

Andelen unga som anger att jämställdhet är en av de viktigaste samhällsfrågorna har minskat från 21 procent år 2018 till 13 procent år 2024. Frågan är fortfarande viktigare för tjejer (21 procent) än för killar (6 procent). Rapporten visar också att 23 procent av killar anser att jämställdheten gått för långt medan bara 8 procent av tjejer tycker det.

Andelen unga som tycker att det är viktigt att tjejer är kvinnliga och killar är manliga har ökat sedan 2018. Särskilt bland killar har utvecklingen gått mot en mer traditionell syn på könsroller. Var tredje kille tycker att det är viktigt att tjejer är kvinnliga och killar är manliga jämfört med var tionde tjej som tycker så.

Vill du veta vad unga tycker där du bor?

Ungdomsenkäten LUPP är ett kostnadsfritt verktyg som hjälper kommuner och regioner att mäta hur unga i åldrarna 13–25 år har det på platsen där de lever och bor. Det är ett verktyg som ger kunskap om bland annat ungas fritid, samhälle & demokrati, hälsa och trygghet. Enkäten finns för högstadiet, gymnasiet, unga vuxna och i anpassad version. 

Unga är intresserade av samhällsfrågor och vill påverka i frågor som rör dem. Men endast 12 procent upplever att de har möjlighet att föra fram åsikter och påverka beslut lokalt. LUPP är ett beprövat koncept som vi vet fungerar hos över 110 kommuner och flera regioner runt om i landet. 

LUPP genomförs nästa gång under höstterminen 2027. 

Läs mer om LUPP och anmäl intresse för att genomföra ungdomsenkäten 2027