Hot och hat mot civilsamhället är en fortsatt utmaning för demokratin
Sveriges civilsamhälle står starkt trots många utmaningar. Samtidigt finns det oroande siffror gällande hat och hot: nästan en fjärdedel av föreningarna har under 2025 utsatts för minst en av företeelserna våld, skadegörelse, stöld, hot eller trakasserier.
Föreningar som arbetar med opinionsbildning är särskilt utsatta och då framför allt föreningar som är verksamma inom rättighetsfrågor som feminism, antirasism, kriminalitet och hbtqi-frågor. Men också föreningar för barn och unga är särskilt utsatta.
– En av tio föreningar har antingen avstått från eller förändrat sitt sätt att engagera sig eller driva verksamhet på grund av hot och hat. När organisationer tystnar eller begränsar sitt engagemang påverkas inte bara den enskilda föreningen – det påverkar demokratin som helhet, säger Magnus Jägerskog, generaldirektör MUCF.
Skillnaden mellan föreningar som bedriver opinionsarbete och de som inte gör det är stor. Bland de opinionsdrivande föreningarna anger 21 procent att de utsatts för våld, skadegörelse eller stöld och 22 procent att de utsatts för hot eller trakasserier, jämfört med 13 respektive 7 procent bland föreningar som inte bedrivit sådant arbete under 2025.
– Trots att omvärldsläget är osäkert och att det finns många ekonomiska utmaningar så står civilsamhället stadigt. Något färre föreningar upplever i år jämfört med föregående år att det ekonomiska läget påverkar deras möjligheter att bedriva verksamhet och en majoritet av föreningarna upplever att det är tillräckligt många som är intresserade av att engagera sig, säger Magnus Jägerskog, generaldirektör MUCF.
Samtidigt finns det orosmoln. Hälften av föreningarna uppger att osäkra inkomster försvårar långsiktig planering och flera beskriver hur offentliga bidrag urholkas när ersättningsnivåerna inte följer kostnadsutvecklingen.
Många av de föreningar som riktar sig till barn och unga rapporterar att antalet medlemmar ökat. Men hälften av föreningarna som riktar sig till barn och unga ser utmaningar i form av bristande tid och intresse hos medlemmar att engagera sig i föreningen. Detta är särskilt oroande eftersom ungas engagemang är en central demokratisk resurs för framtiden.
Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF) har regeringens uppdrag att följa utvecklingen av det civila samhällets villkor. Den här rapporten är en del av det uppdraget och bygger på en enkätundersökning bland ideella föreningar om deras villkor under 2025.
Läs hela rapporten här: https://www.mucf.se/civilsamhallesrapporten