Hoppa till huvudinnehåll
 

Ett år sedan våldsdådet i Örebro - trossamfundens arbete fortsätter

Nyhet -

När samhället drabbas av våld och kris prövas våra gemensamma strukturer. Ett år efter våldsdådet vid Campus Risbergska i Örebro finns skäl att stanna upp och uppmärksamma det långsiktiga arbete som följt.

I samband med våldsdådet spelade trossamfunden en viktig roll i den sociala responsen och krishanteringen genom att erbjuda stöd, samling och omsorg till drabbade, anhöriga och lokalsamhället. Idag har det gått ett år sedan händelsen där arbetet hos de lokala församlingarna fortsätter med att hantera den rädsla och oro som fortfarande finns. 

Centret för trossamfundsfrågor på MUCF besöker under veckan lokala församlingar i Örebro för att lyssna in och följa upp det fortsatta arbetet som görs.

– Trossamfundens insatser var avgörande i krishanteringen och visar varför de är en viktig del av samhällets samlade beredskap, säger Magnus Jägerskog, generaldirektör på MUCF. 

I rapporten Trossamfundens insatser i samband med våldsdådet vid Campus Risbergska i Örebro lyfts trossamfundens betydelse för både akut krisstöd och långsiktig samhällskraft.

Ta del av rapporten här: Trossamfundens roll i krishanteringen efter våldsdådet i Örebro.

Centret för trossamfundsfrågor på MUCF har i uppdrag att ansvara för samordning av trossamfund i händelser vid kris och arbeta aktivt med krissamverkan mellan kommuner, trossamfund och andra offentliga aktörer. Läs mer på: Center för trossamfundsfrågor.