Sveriges största uppföljning av lokal ungdomspolitik startar i veckan

Den här veckan går startskottet för ungdomsenkäten Lupp, lokal uppföljning av ungdomspolitiken som är en av de största ungdomsundersökningarna i Sverige.

I år är det 25 kommuner som gör enkäten, totalt är det 177 kommuner som gjort Lupp och cirka 100 som gör den löpande. Nu kommer tusentals unga svara på frågor om situationen i skolan, möjligheter till arbete och inflytande i kommunen. Men även kring sin hälsa, trygghet och fritid samt hur de ser på framtiden.

– Genom att använda Lupp kan kommuner och regioner förbättra ungas situation lokalt vad gäller ungas rättigheter till inflytande och välfärd. LUPP gör att kommuner kan arbeta kunskapsbaserat och systematiskt med lokal ungdomspolitik, säger Lena Nyberg, generaldirektör för Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF.

Underlag i beslut som rör unga

Lupp ger också möjligheter att starta ett samarbete mellan förvaltningar och verksamheter i kommuner och ger ett underlag i beslutsprocesser som rör unga. Enligt utvärderingen Lupp på allas läpp från 2014 säger 86 procent av de lokalt ansvariga för Lupp att undersökningen har bidragit till förändringar av den lokala ungdomspolitiken. Vidare anser 71 procent att arbetet med Lupp har bidragit till mer sektorsövergripande samverkan.

Luppenkäten är gratis för kommunerna att använda. Den vänder sig till utvalda årskurser på högstadiet och gymnasiet samt till unga i åldern 19–25 år. Kommunen väljer själv vilka årskurser och åldersgrupper som får delta.

I år är det sextonde året som Lupp genomförs. Totalt har 177 kommuner någon gång gjort enkäten och många kommuner gör den återkommande. Lupp är ett välkänt verktyg runt om i landet och har under åren också använts i andra länder.

Nytt för i år är att det finns ett stöd för kommunerna i att analysera och utvärdera resultatet från undersökningen: Skriften Analysera Lupp

Lupprocessen beskrivs i skriften Ett år med Lupp

Gör din kommun Lupp? Snart öppnar anmälan till Lupp 2018 

Kommuner som genomför Lupp 2017

För frågor om Luppundersökningen i respektive kommun se listan nedan över lokala kontaktpersoner.

Blekinge län

Ronneby kommun, Sofie Ceder, sofie.ceder@ronneby.se, 045 -761 89 61

Dalarnas län

Ludvika kommun, Lisa Haglund, lisa.haglund@ludvika.se, 0240-869 58

Hallands län

Kungsbacka kommun, Jacob Leuchovius, jacob.leuchovius@kungsbacka.se, 030-083 45 94

Jönköpings län

Gislaveds kommun, Louise Moberg, louise.moberg@gislaved.se, 0371-812 66

Nässjö kommun, Niclas Nordström, niclas.nordstrom@nassjo.se, 0380-51 84 03

Norrbottens län

Bodens kommun, Roger Arespång, roger.arespang@boden.se, 0921-623 10

Jokkmokks kommun, Ann Enberg, ann.enberg@jokkmokk.se, 0971-172 03

Luleå kommun, Anette Berglund, anette.berglund@fritid.lulea.se, 0920-45 56 18

Skåne län

Klippans kommun, Kerstin Rollsjö, kerstin.rollsjo@vastervik.se, 0490-25 55 04

Stockholms län

Järfälla kommun, Karin Ottander, Karin.Ottander@jarfalla.se, 08-580 291 91

Uppsala län

Östhammar kommun, Sanna Hansson, sanna.hansson@osthammar.se, 0173-86273

Värmlands län

Karlstads kommun, Ina Jacobsen, ina.jacobsen@karlstad.se, 0545-40 12 98

Västra Götalands län

Ale kommun, Linnea Thunberg, linnea.thunberg@ale.se, 0704-320 690

Alingsås kommun, Helen Mowitz, helen.mowitz@alingsas.se, 0728-86 81 12

Bengtsfors kommun, Sara Gyllenberg, sara.gyllenberg@bengtsfors.se, 0531-52 60 08

Borås stad, Malin Yderhag, malin.yderhag@boras.se, 076-888 82 02

Härryda kommun, Frida Silfversparre, frida.silfversparre@harryda.se, 031-724 61 88

Kungälvs kommun, Matilda Skön, Matilda.Skon@kungalv.se, 0702-47 59 56

Mölndals kommun, Dejan Avramovic, dejan.avramovic@molndal.se, 0704-67 75 65

Sotenäs kommun, Joakim Linder, joakim.linder@sotenas.se, 070-208 76 80

Stenungsunds kommun, Evamaria Hallberg, evamaria.hallberg@stenungsund.se, 030-373 83 45

Strömstads kommun, Terese Lomgård, terese.lomgard@stromstad.se, 0526-191 21

Tanums kommun, Jonas Nilsson, jonas.nilsson@tanum.se, 0525-181 73

Tjörns kommun, Anna Orvefors, anna.orvefors@tjorn.se, 0304-60 15 87

Öckerö kommun, Annie Winterqvist, Annie.Winterqvist@ockero.se, 031-97 88 58

Nyhetsdatum: 
2017-10-02