Sveriges största uppföljning av lokal ungdomspolitik startar i veckan

Den här veckan går startskottet för ungdomsenkäten Lupp, lokal uppföljning av ungdomspolitiken som är en av de största ungdomsundersökningarna i Sverige. I år är det 25 kommuner som gör enkäten, totalt är det 177 kommuner som gjort Lupp och cirka 100 som gör den löpande. Nu kommer tusentals unga svara på frågor om situationen i skolan, möjligheter till arbete och inflytande i kommunen. Men även kring sin hälsa, trygghet och fritid samt hur de ser på framtiden.

— Genom att använda Lupp kan kommuner och regioner förbättra ungas situation lokalt vad gäller ungas rättigheter till inflytande och välfärd. LUPP gör att kommuner kan arbeta kunskapsbaserat och systematiskt med lokal ungdomspolitik, säger Lena Nyberg, generaldirektör för Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF. 

Lupp ger också möjligheter att starta ett samarbete mellan förvaltningar och verksamheter i kommuner och ger ett underlag i beslutsprocesser som rör unga. 

Enligt utvärderingen Lupp på allas läpp från 2014 säger 86 procent av de lokalt ansvariga för Lupp att undersökningen har bidragit till förändringar av den lokala ungdomspolitiken. Vidare anser 71 procent att arbetet med Lupp har bidragit till mer sektorsövergripande samverkan.

Luppenkäten är gratis för kommunerna att använda. Den vänder sig till utvalda årskurser på högstadiet och gymnasiet samt till unga i åldern 19–25 år. Kommunen väljer själv vilka årskurser och åldersgrupper som får delta.

I år är det sextonde året som Lupp genomförs. Totalt har 177 kommuner någon gång gjort enkäten och många kommuner gör den återkommande. Lupp är ett välkänt verktyg runt om i landet och har under åren också använts i andra länder. 

Nytt för i år är att det finns ett stöd för kommunerna i att analysera och utvärdera resultatet från undersökningen: www.mucf.se/publikationer/analysera-lupp 

Läs mer i skriften Ett år med Lupp: www.mucf.se/publikationer/ett-ar-med-lupp

Gör din kommun Lupp? Snart öppnar anmälan till Lupp 2018 på: www.mucf.se/ungdomsenkaten-lupp

 

 

Kommuner som genomför Lupp 2017

För frågor om Luppundersökningen i respektive kommun se listan nedan över lokala kontaktpersoner.

Blekinge län

Ronneby

Sofie Ceder

Sofie.ceder@ronneby.se

045 -761 89 61

Dalarnas län

Ludvika

Lisa Haglund

 lisa.haglund@ludvika.se

0240-869 58

Hallands län

Kungsbacka

Jacob Leuchovius

jacob.leuchovius@kungsbacka.se

030-083 45 94

Jönköpings län

Gislaved

Louise Moberg

louise.moberg@gislaved.se

0371-812 66

Nässjö

Niclas Nordström

niclas.nordstrom@nassjo.se

0380-51 84 03

Norrbottens län

Boden

Roger Arespång

roger.arespang@boden.se

0921-623 10

Jokkmokk

Ann Enberg

ann.enberg@jokkmokk.se

0971-172 03

Luleå

Anette Berglund

anette.berglund@fritid.lulea.se

0920-45 56 18

Skåne län

Klippan

Kerstin Rollsjö

kerstin.rollsjo@vastervik.se

0490-25 55 04

Stockholms län

Järfälla

Karin Ottander

Karin.Ottander@jarfalla.se

08-580 291 91

Uppsala län

Östhammar

Sanna Hansson

sanna.hansson@osthammar.se

0173-86273

Värmlands län

Karlstad

Ina Jacobsen

ina.jacobsen@karlstad.se

0545-40 12 98

Västra Götalands län

Ale

Linnea Thunberg

linnea.thunberg@ale.se

0704-320 690

Alingsås

Helen Mowitz

helen.mowitz@alingsas.se

0728-86 81 12

Bengtsfors

Sara Gyllenberg

sara.gyllenberg@bengtsfors.se

0531-52 60 08

Borås stad

Malin Yderhag

malin.yderhag@boras.se

076-888 82 02

Härryda

Frida Silfversparre

frida.silfversparre@harryda.se

031-724 61 88

Kungälv

Matilda Skön

Matilda.Skon@kungalv.se

0702-47 59 56

Mölndal

Dejan Avramovic

dejan.avramovic@molndal.se

0704-67 75 65

Sotenäs

Joakim Linder

joakim.linder@sotenas.se

070-208 76 80

Stenungsund

Evamaria Hallberg

evamaria.hallberg@stenungsund.se

030-373 83 45

Strömstad

Terese Lomgård

terese.lomgard@stromstad.se

0526-191 21

Tanum

Jonas Nilsson

jonas.nilsson@tanum.se

0525-181 73

Tjörn

Anna Orvefors

anna.orvefors@tjorn.se

0304-60 15 87

Öckerö

Annie Winterqvist

Annie.Winterqvist@ockero.se

031-97 88 58

Nyhetsdatum: 

2017-10-02