Hoppa till huvudinnehåll
 

Anmäl din skola till EU-skolvalet 2024

Genom skolval ger du ungdomar i årskurs 7-9 i grundskolan och elever i gymnasiet möjlighet att lära sig mer om, genom och för demokrati, och vi har sett till att göra det riktigt enkelt att delta!

Anmäl din skola till EU-skolvalet 2024 senast den 21 mars. Alla anmälda skolor kommer att få ett valpaket som innehåller bland annat valsedlar, valurna och information inför, under och efter skolvalet. EU-skolvalet kan genomföras under perioden 15 april till 31 maj (vecka 16-22).  

Uppgifterna i anmälningsformuläret hämtas från Skolverket och kan uppdateras via Skolverkets e-tjänst. Hittar du inte din skola eller har en fråga? Hör av dig till skolval@mucf.se.

Se om din skola redan anmält sig här:
  • af Chapmangymnasiet (Karlskrona)
  • Akalla grundskola F-9 (Stockholm)
  • Aleholm (Sävsjö)
  • Aniaragymnasiet (Göteborg)
  • Apelgårdsskolan 7-9 (Malmö)
  • Aranäsgymnasiet (Kungsbacka)
  • Arenaskolan (Timrå)
  • Baldergymnasiet (Skellefteå)
  • Bergska gymnasiet (Finspång)
  • Bergstrands Gymnasium Uppsala (Uppsala)
  • Bernadottegymnasiet (Stockholm)
  • Berzeliusskolan (Linköping)
  • Bessemerskolan (Sandviken)
  • Bikupan (Lessebo)
  • Björknäsgymnasiet (Boden)
  • Blackebergs gymnasium (Stockholm)
  • Bladins gymnasium (Malmö)
  • Boo Gårds skola (Nacka)
  • Brogymnasiet (Kristinehamn)
  • Burgårdens Gymnasium (Göteborg)
  • Campeon Frigymnasium (Helsingborg)
  • Casa Montessori (Partille)
  • Centralskolan (Tierp)
  • Danderyds gymnasium (Danderyd)
  • DRAGONSKOLAN (Umeå)
  • Drottning Blankas Gymnasieskola Borås (Borås)
  • Drottning Blankas Gymnasieskola Falkenberg (Falkenberg)
  • Drottning Blankas Gymnasieskola Göteborg Centrum (Göteborg)
  • Drottning Blankas Gymnasieskola Helsingborg (Helsingborg)
  • Drottning Blankas Gymnasieskola Jakobsberg (Järfälla)
  • Drottning Blankas Gymnasieskola Malmö Söderport (Malmö)
  • Drottning Blankas Gymnasieskola Norrköping (Norrköping)
  • Ebba Brahe Gymnasium (Nacka)
  • Ekbackeskolan (Osby)
  • Ekens skola (Stockholm)
  • Eklidens skola (Nacka)
  • Elinelundsskolan (Malmö)
  • Elof Lindälvs Gymnasium (Kungsbacka)
  • ESS-gymnasiet (Stockholm)
  • Europaskolan Rogge (Strängnäs)
  • Europaskolan Strängnäs (Strängnäs)
  • Falkenbergsskolan (Kalmar)
  • Falu Frigymnasium (Falun)
  • Fenix Gymnasium (Vaggeryd)
  • Finnvedens Gymnasium (Värnamo)
  • Folkungaskolan (Linköping)
  • Fridaskolorna AB (Härryda)
  • Fridaskolorna AB (Vänersborg)
  • Furuhedsskolan (Kalix)
  • Genarps skola (Lund)
  • Gislaveds gymnasium (Gislaved)
  • Globala gymnasiet (Stockholm)
  • Grillska Gymnasiet Eskilstuna (Eskilstuna)
  • Grönkullaskolan (Sundbyberg)
  • Guldstadsgymnasiet (Skellefteå)
  • Gullhögskolan (Vårgårda)
  • Gullmarsgymnasiet (Lysekil)
  • Gymnasieskolan Spyken (Lund)
  • Hagagymnasiet (Borlänge)
  • Haganässkolan (Älmhult)
  • Hjalmar Strömerskolan (Strömsund)
  • Holavedsgymnasiet (Tranås)
  • Hultsfreds gymnasium (Hultsfred)
  • Hylte gymnasieskola (Hylte)
  • Ingrid Segerstedts gymnasium (Göteborg)
  • Innovitaskolan Nyköping (Nyköping)
  • Internationella Engelska Skolan Bromma (Stockholm)
  • Internationella Engelska Skolan Hässleholm (Hässleholm)
  • Internationella Engelska Skolan Lund (Lund)
  • Internationella Engelska Skolan Östersund (Östersund)
  • Internationella gymnasiet (Uppsala)
  • Introduktionsprogrammen (Borlänge)
  • JENSEN gymnasium Eskilstuna (Eskilstuna)
  • JENSEN gymnasium Jönköping (Jönköping)
  • JENSEN gymnasium Kopparlunden (Västerås)
  • JENSEN gymnasium Norra (Stockholm)
  • JENSEN gymnasium Örebro (Örebro)
  • Johan Movingers Gymnasium (Solna)
  • Johannes Hedberggymnasiet (Helsingborg)
  • Johannesskolan (Malmö)
  • Jämtlands Gymnasium Åre (Åre)
  • Kanalskolan (Skellefteå)
  • Karlfeldtgymnasiet (Avesta)
  • Katedralskolan (Uppsala)
  • Katedralskolan (Lund)
  • Katedralskolan (Skara)
  • Katedralskolan (Linköping)
  • Kattegattgymnasiet (Halmstad)
  • KLARA Teoretiska Gymnasium Göteborg Postgatan (Göteborg)
  • KLARA Teoretiska Gymnasium Malmö (Malmö)
  • Kolsva skolområde (Köping)
  • Kommunal gymnasieskola (Strängnäs)
  • Konradsbergsskolan (Stockholm)
  • Kristinegymnasiet (Falun)
  • Kumla skola (Tyresö)
  • Kumlaby skola (Kumla)
  • Kungshögaskolan (Mjölby)
  • Kungstensgymnasiet (Stockholm)
  • Kunskapsgymnasiet Göteborg (Göteborg)
  • Kunskapsskolan Fruängen (Stockholm)
  • Kunskapsskolan Nacka (Nacka)
  • Kyrkskolan (Ludvika)
  • Kärrtorps gymnasium (Stockholm)
  • Lars-Erik Larsson-gymnasiet (Lund)
  • LBS Kreativa Gymnasiet Halmstad (Halmstad)
  • Leksands gymnasium (Leksand)
  • Lidingö - Anpassad grundskola (Lidingö)
  • Liljaskolan (Vännäs)
  • Luleå Gymnasieskola (Luleå)
  • Lunds Montessorigrundskola (Lund)
  • Lyckeskolan (Mark)
  • Maja Beskowgymnasiet (Umeå)
  • Malmö Borgarskola (Malmö)
  • Malmö Citadellsgymnasium (Malmö)
  • Malung-Sälens gymnasieskola (Malung-Sälen)
  • Martin Koch (Hedemora)
  • Matfors skola (Sundsvall)
  • Mimers gymnasium (Täby)
  • Montessori Mondial Lund (Lund)
  • Montessoriskolan Elyseum (Göteborg)
  • Möckelngymnasiet (Karlskoga)
  • Nils Ericsonsgymnasiet (Trollhättan)
  • Njudungsgymnasiet (Vetlanda)
  • Norra Real (Stockholm)
  • Norrstrandsskolan (Karlstad)
  • Nova gymnasium (Simrishamn)
  • NTI Gymnasiet Uppsala (Uppsala)
  • Nyeds skola (Karlstad)
  • Nyströmska skolan (Söderköping)
  • Nösnäsgymnasiet (Stenungsund)
  • Observatorielundens skola (Stockholm)
  • Olympiaskolan (Helsingborg)
  • Oscarsgymnasiet (Oskarshamn)
  • Oxievångskolan (Malmö)
  • Petrus Magni skola (Vadstena)
  • Platengymnasiet (Motala)
  • Polhemskolan (Lund)
  • Potentia Education (Håbo)
  • Praktiska Gymnasiet Malmö City (Malmö)
  • Praktiska Gymnasiet Nacka (Nacka)
  • Praktiska Gymnasiet Uppsala (Uppsala)
  • ProCivitas Privata Gymnasium Malmö (Malmö)
  • Påarps skola (Helsingborg)
  • Ramunderskolan (Söderköping)
  • Raoul Wallenbergskolorna (Stockholm)
  • Raoul Wallenbergskolorna Skaraborg (Skövde)
  • Renforsskolan (Vindeln)
  • Rodengymnasiet (Norrtälje)
  • Rudbecksgymnasiet (Örebro)
  • Rytmus Borlänge (Borlänge)
  • Rådmansvångens skola (Malmö)
  • S:t Eriks gymnasium (Stockholm)
  • S:t Petri skola (Malmö)
  • Sandgärdskolan (Borås)
  • Sannarpsgymnasiet (Halmstad)
  • Schillerska gymnasiet (Göteborg)
  • Sinntorpsskolan (Mölndal)
  • Sjölins Gymnasium Nacka (Nacka)
  • Skandinaviska Skolan i Madrid (Örebro)
  • Skuru skola (Nacka)
  • Solbergagymnasiet (Arvika)
  • Solna Gymnasium (Solna)
  • Strandskolan (Älvdalen)
  • Strandskolan (Tyresö)
  • Sundlergymnasiet (Vårgårda)
  • Sunnerbogymnasiet (Ljungby)
  • Svalöfs gymnasium (Svalöv)
  • Södertörns friskola (Huddinge)
  • Sörgårdsskolan (Mölndal)
  • The English School Gothenburg (Göteborg)
  • Thoren Business School Jönköping (Jönköping)
  • Tibble Gymnasium Campus Kista (Stockholm)
  • Tingsholmsgymnasiet (Ulricehamn)
  • Torekällgymnasiet (Södertälje)
  • Tranemo gymnasieskola (Tranemo)
  • Täby Enskilda Gymnasium (Täby)
  • Täljegymnasiet (Södertälje)
  • Uppsala estetiska gymnasium (Uppsala)
  • Vallhallaskolan (Oskarshamn)
  • Vikbolandsskolan (Norrköping)
  • Viksjöskolan (Järfälla)
  • Viktor Rydberg gy. Djursholm (Danderyd)
  • Viktor Rydberg gy. Sundbyberg (Sundbyberg)
  • Viktor Rydberg skola Sundbyberg (Sundbyberg)
  • Vimmerby gymnasium (Vimmerby)
  • Westerlundska gymnasiet (Enköping)
  • Wisbygymnasiet (Gotland)
  • YBC, Young Business Creatives (Nacka)
  • Ystad Gymnasium (Ystad)
  • Älvdalsskolan 7-9 (Älvdalen)
  • Örnaskolan (Hylte)
  • Örnsköldsviks Gymnasium (Örnsköldsvik)
  • Ösby naturbruksgymnasium (Sala)
  • Ösmo åk F-9 (Nynäshamn)
  • Östbergsskolan (Östersund)
  • Österåkers gymnasium (Österåker)
  • Östra gymnasiet (Huddinge)
Skola
Skolans adress
Leveransadress
Leveransadressen dit ni önskar få valpaket.
Skolinformation

Obs. I detta skolval kan bara elever från årskurs 7-9 (10) samt gymnasiet (samtliga skolformer) delta.

Årskurs 7-9
Gymnasiet
Annat
Ansvariga arrangörer

Det är obligatoriskt att Ansvarig Elev, Lärare och Kontrollant är olika individer.

Ansvarig elev
Ansvarig lärare
Ansvarig kontrollant
Genomförande